Wiadomości z rynku

środa
27 listopada 2024

Awaria wspólna - widmo czy realne zagrożenie?

Odpowiednie ubezpieczenie chroni przed skutkami takich zdarzeń
16 lipca 2024
 
Każdego roku duża liczba statków ulega wypadkom na pełnym morzu. O największych tragediach informują media. Najbardziej znane przykłady z niedalekiej przeszłości to: Costa Concordia (2012), Evergiven (2021), X-Press Pearl (2021), Euroferry Olympia (2022), Felicity Ace (2022).
Przyczyny katastrof morskich, jak pokazuje praktyka, są wielorakie: pożar, niezręczne wykonywanie manewrów, wzburzone morze, napływ wody do wnętrza kadłuba itp.

Zgoda na poniesienie szkód lub kosztów

W wielu przypadkach, jeżeli kapitan statku tak zarządzi, działania ratownicze prowadzone są w ramach tzw. awarii wspólnej. Występuje ona wówczas, gdy, ze względu na wyjątkowe okoliczności, uczestnicy przewozu świadomie godzą się na poniesienie szkód lub kosztów, aby uratować statek i ładunek ze wspólnego niebezpieczeństwa. Bardzo często wiąże się to ze stratami wynikającymi z poświęcenia towarów/pojazdów, a także z kosztami holowania statku.
Powstałe na skutek tego koszty ratownictwa obciążają następnie wszystkie strony uczestniczące w transporcie morskim, proporcjonalnie do uratowanego majątku (pojazdów, towarów itp.) - a zatem także i przewoźników, którzy znajdują się na statku. Zazwyczaj armatorzy korzystają z przysługującego im prawa zastawu na uratowanym majątku po zakończeniu akcji ratowniczej, tj. zatrzymują go do czasu, gdy dany uczestnik przewozu pokryje swoją część kosztów awarii wspólnej lub udzieli gwarancji (np. w formie polisy ubezpieczeniowej) na późniejszą ich zapłatę.
18 lutego 2022 roku prom Olympia, po wypłynięciu z portu w miejscowości Igoumenitsa (Grecja), stanął w płomieniach. Pożar trzeba było ugasić i odholować statek. W wyniku tego powstały koszty rzędu sześciocyfrowych kwot w walucie euro. Na pokładzie znajdowały się załadowane ciężarówki wielu przewoźników.

Ochrona ubezpieczeniowa Lutz Assekuranz to przewiduje

Ochrona ubezpieczeniowa oferowana przez firmę Lutz Assekuranz - czy to w zakresie ubezpieczenia towaru na czas transportu, ubezpieczenia OC w transporcie, czy też ubezpieczenia AC środka transportu - obejmuje właśnie takie gwarancje lub składki na pokrycie kosztów awarii wspólnej w ramach odpowiednich warunków ubezpieczenia.
Dzięki temu przewoźnicy ubezpieczeni za pośrednictwem firmy Lutz Assekuranz, przy prawidłowym zastosowaniu warunków polisy, po przybyciu do portu szybko odzyskają swój pojazd wraz z ładunkiem i będą mogli od razu kontynuować przewóz do kolejnego miejsca przeznaczenia. Szkody spowodowane opóźnieniami oraz szkody własne przewoźnika (bieżące koszty zablokowanego pojazdu, takie jak ubezpieczenie pojazdu, coroczny przegląd itp.; koszty wynagrodzenia oraz pozapłacowe koszty pracy kierowcy, który nie będzie mógł w tym czasie wykonywać przewozów itp.) zostaną w ten sposób zredukowane do minimum lub będzie można ich całkowicie uniknąć.
Zadowolone będą również firmy/osoby, na rzecz których zawarto za pośrednictwem firmy Lutz Assekuranz ubezpieczenie towaru (cargo), ponieważ w ramach tego ubezpieczenia ochroną objęte są również koszty w przypadku wystąpienia awarii wspólnej, a dzięki wypłaconemu odszkodowaniu, zgodnie z warunkami ubezpieczenia, przesyłka zostanie w większości przypadków natychmiast wydana i będzie można kontynuować jej przewóz.
Skorzystaj z naszych porad! Specjaliści z firmy Lutz Assekuranz chętnie odpowiedzą Ci na wszelkie pytania dotyczące tego tematu.


Skontaktuj się z nami:
+48 723 688242
office-pl@lutz-assekuranz.eu
www.lutz-assekuranz.pl

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.