Wiadomości z rynku

środa
27 listopada 2024

Tankowanie HVO dostępne w sieci DKV Mobility

Ekologiczne paliwo umożliwia zmniejszenie emisji CO2 nawet o 90 procent
2 lutego 2024

Fot. DKV

 
Już na około 650 stacji w Europie, w tym 50 w Niemczech, przewoźnicy mogą tankować HVO, czyli olej napędowy o obniżonej emisji CO2, przy użyciu karty DKV. To kolejny ważny krok w kierunku ekologii branży TSL.
DKV Mobility stale rozszerza swoją ofertę paliw alternatywnych. Już dziś klienci operatora mogą kupować olej napędowy HVO o obniżonej emisji CO2 (w różnych mieszankach - do HVO100) na około 650 stacjach paliw w Europie. Z paliwa tego mogą korzystać wszystkie pojazdy z silnikiem diesla z homologacją producenta.

Można poprawić ślad węglowy

– HVO umożliwia zmniejszenie emisji CO2 nawet o 90 procent - i to bez konieczności przerabiania lub wymiany pojazdów – mówi Sven Mehringer, dyrektor zarządzający ds. energii i usług dla pojazdów w DKV Mobility. – To sprawia, że to paliwo o obniżonej szkodliwości dla środowiska jest skutecznym narzędziem dla naszych klientów do poprawy ich śladu węglowego.
Uwodorniony olej roślinny HVO to wysokiej jakości produkt, wykonany w całości z odpadów odnawialnych. Jest produkowany z olejów roślinnych, w tym oleju rzepakowego lub palmowego oraz ich pochodnych, a nawet ze zużytych olejów spożywczych (roślinnych i zwierzęcych). Ponieważ surowce do produkcji HVO można łatwo odzyskać, paliwo to zalicza się do ekologicznych olejów napędowych, które mogą odegrać ważną rolę w realizacji celów klimatycznych. <śródt> Dla nowszych silników wysokoprężnych Obniżona szkodliwość paliwa wynika z faktu, że spalanie HVO powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenki azotu (NOx) i cząstki stałe. Dokładny stopień redukcji emisji zależy od źródła surowca, metody produkcji i konkretnej formy mieszanki paliwa HVO. HVO może być stosowany w olejach napędowych jako domieszka - np. HVO20 lub HVO30 lub też jako czyste paliwo HVO100. Jest to rozwiązanie polecane dla pracujących dziś flot pojazdów, ponieważ jest zgodne z normą DIN 590 dla olejów napędowych (z wyjątkiem gęstości) i w przypadku większości pojazdów nie wymaga żadnych modyfikacji silnika ani specjalnego systemu dystrybucji. Jak zapewniają przedstawiciele DKV, HVO100 i inne czyste paliwa parafinowe zgodne z normą DIN EN 15940 mogą być bez wahania stosowane w nowszych silnikach wysokoprężnych - zarówno w samochodach ciężarowych, jak i dostawczych i osobowych. Warunkiem wstępnym jest jednak zatwierdzenie HVO przez producenta pojazdu. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.